Strona główna
  Życie

  Kanonizacja
  Pisma
  Relacje
  Artykuły
  Książki
  Strony WWW
  O nas
  Kontakt
     

  

Książki   [str. 1]   [str. 2]   [str. 3]   [str. 4]

MOJĄ POLITYKĄ JEST MIŁOŚĆ
MY POLITICS IS LOVE
MATKA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
MOTHER OF POLAND's INDEPENDENCE
Wystawa pt. "Moją polityką jest miłość. Święta Urszula - Julia Maria hr. Ledóchowska (1865-1939)" przygotowana została przez Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Pretekstem do jej zorganizowania stało się podjęcie przez Senat RP 5 marca 2009 r. uchwały "w sprawie uczczenia 70. rocznicy śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej i uznania jej za wzór patriotki"."
WSTĘP
Matka Urszula Ledóchowska. HISTORIA KONGREGACJI Sióstr Urszulanek Najświętszego Serca Jezusa Konającego. Pallottinum 1987.
Bezcenna praca o początkach zgromadzenia urszulanek szarych, napisana ręką Założycielki. M. Urszula opisuje swój pobyt w krakowskim klasztorze (1886-1907), a następnie działalnośc w Rosji (1907-1911), Finlandii (1911-1914) i krajach skandynawskich (1914-1920). Ostatni rozdział ukazuje początki Zgromadzenia w Polsce, w pierwszych latach niepodległości (1920-1924).
FRAGMENT
Święta Urszula Ledóchowska. BYŁAM TYLKO PIONKIEM NA SZACHOWNICY... WSPOMNIENIA Z LAT 1886-1924 Święty Paweł 2007
"Historia Kongregacji" w nowym wydaniu. "Święta Urszula Ledóchowska żyła z pasją i podobnie pisała - czytamy w notce redakcyjnej. - Czytelnik otrzymuje więc szeroką panoramę różnych środowisk, zwłaszcza rosyjskich, skandynawskich i polskiej emigracji". Książka, oprócz walorów religijnych, zawiera mało znane fakty historyczne, ukazujące zgodną współpracę rozrzuconych po świecie Polaków na rzecz niepodległości swojej Ojczyzny.
FRAGMENT
Święta Urszula Ledóchowska. MEDYTACJE BIBLIJNE. Wydawnictwo Księży Marianów MIC - Warszawa 2005
Wyboru rozważań biblijnych dokonała urszulanka s. Małgorzata Krupecka. "Prezentowane rozważania ewangeliczne to w gruncie rzeczy zbiór bardzo osobistych modlitw, przeradzających się też chwilami w rachunek sumienia" - pisze we wstępie do książki matka Jolanta Olech, przełożona generalna Zgromadzenia. "Teksty zebrano w dwudziestu rozdziałach według układu tajemnic różańca, będących syntezą życia Jezusa i Jego Matki, a także syntezą życia każdego człowieka" - czytamy w nocie redakcyjnej.
FRAGMENT
Matka Urszula Ledóchowska. WSPOMNIENIA DZIKUSA. Wydawnictwo "In Plus" Jarosław Libelt - Pniewy-Gorzów Wielkopolski 2003
Książka dla dzieci, napisana w formie pamiętnika prowadzonego przez Marysię - dziewczynkę, którą z powodu bardzo żywego usposobienia rodzice żartobliwie przezwali "Dzikuską". W książce występują elementy autobiograficzne, sama matka Urszula Ledóchowska pisała o swoim dzieciństwie: "Aż do 16 roku życia byłam rozpuszczonym łobuziakiem, wdrapoywałam się na wszystkie drzewa...".
FRAGMENT
S. Józefa Ledóchowska. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ JULII URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ. Warszawa 1998.
Podstawowe i oficjalne urszulańskie opracowanie o życiu i dziełach św. Urszuli Ledóchowskiej, napisane przez spokrewnioną z nią s. Józefę Ledóchowską i opatrzone słowem wstępnym prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rzetelnie napisana praca, oparta o źródła i relacje historyczne, dodatkowo wzbogacona o bogatą bibliografię i obszerne kalendarium. Zawiera szczegółową chronologię życia św. Urszuli Ledóchowskiej.
FRAGMENT
S. Magdalena Kujawska. MATKA URSZULA LEDÓCHOWSKA Założycielka Kongregacji SS. Urszulanek Najświętszego Serca Jezusa Konającego 1865-1939. Szkic życia i działalności. Nakładem SS. Urszulanek - Kielce 1947.
Pierwsza biografia św. Urszuli Ledóchowskiej napisana przez wybitną urszulankę s. M. Kujawską, która od 1946 roku zbierała materiały procesowe w związu z podjętymi wówczas staraniami o beatyfikację Założycielki. W późniejszych latach pracowała przy procesie kanonizacyjnym bł. Jadwigi Królowej.
FRAGMENT
O. Joachim Bar OFMConv. (redakcja). POLSCY ŚWIĘCI. Tom 4. Akademia Teologii Katolickiej - Warszawa 1984
Tom IV serii "Polscy święci" w całości poświęcony Urszuli Ledóchowskiej. Zawiera zarys biografii Urszuli ledóchowskiej, napisany przez s. Józefę Ledóchowską; rozdział o pobycie matki Urszuli w krakowskim klasztorze sióstr urszulanek Unii Rzymskiej, napisany przez należącą do tego zakonu s. Teresę Ledóchowską, a także obszerny wybór pism matki Urszuli, w redakcji sióstr Ancilli Kosickiej i Zofii Zdybickiej.
FRAGMENT
Maria Marzani. MATKA ŚWIĘTYCH. JÓZEFINA Z SALIS-ZIZERS LEDÓCHOWSKA 1831-1909 Nakładem Zgromadzenia SS. Urszulanek SJK via del Casaletto 1983
"Święci wyrastają na kolanach matki" - to znane powiedzenie jest osnową całej książki. Zbeletryzowana opowieść o Józefinie, nazywanej Sefiną, "matce świętych" - św. Urszuli, bł. Marii Teresy, generała jezuitów Włodzimierza i generała Wojska Polskiego Ignacego Ledóchowskiego. Słowo wstępne napisała matka Urszula Ledóchowska.
FRAGMENT
Amelia i Tadeusz Szafrańscy (wybór, opracowanie, przypisy i rys biograficzny). MIŁOŚĆ KRZYŻA SIĘ NIE LĘKA. LISTY JULII LEDÓCHOWSKIEJ - BŁ. URSZULI I WSPOMNIENIA O NIEJ Instytut Wydawniczy Pax 1991
Bardzo wartościowe opracowanie zawierające listy św. Urszuli, głównie do jej przyjaciółki, protestantki Ilse von Düring oraz rodzonej siostry Marii Teresy. Druga część pracy to wspomnienia i relacje osób, które znały św. Urszulę Ledóchowską - biskupów, sióstr zakonnych, polityków, lekarzy i osób świeckich.
FRAGMENT
S. Zofia J. Zdybicka. OTWORZYĆ SERCE. APOSTOLSTWO MATKI URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ. "Verbinum" Wydawnictwo Księży Werbistów - Warszawa 2003
Próba syntezy dzieła św. Urszuli Ledóchowskiej dokonana przez wybitną urszulankę s. Zofię Zdybicką, profesor filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorkę wielu rozpraw, artykułów i książek z zakresu duchowości i filozofii. Książka jest - według autorki - "zbiorem szkiców dotyczących aktualnych w Kościele, w świecie i w Polsce problemów, ukazujących, jak je przeżywała i rozwiązywała matka Urszula".
FRAGMENT
S. Małgorzata Krupecka. POLKA I EUROPEJKA. "Apostolicum" - Ząbki 2003
Książka napisana przez urszulankę o niezaprzeczalnych kompetencjach - najpierw ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a rok później sama wstąpiła do Zgromadzenia. Niezwykle staranna praca, mocno osadzona w bogatym materiale źródłowym, ma według intencji autorki odpowiedzieć na pytanie: "Czego może nas uczyć Urszula Ledóchowska, ogłoszona przez Kościół świętą w tej ważnej chwili historycznej, gdy Polska próbuje określić swoje miejsce w jednoczącej się Europie".
FRAGMENT


Książki   [str. 1]   [str. 2]   [str. 3]   [str. 4]

Koszalin 2007 | jansab@wp.pl | Emilia Rogowska | Webmaster: Przemek