Strona główna
  Życie

  Kanonizacja
  Pisma
  Relacje
  Artykuły
  Książki
  Strony WWW
  O nas
  Kontakt
     

  


ŚW. URSZULA LEDÓCHOWSKA
ŻYCIE
Św. Urszula Ledóchowska na archiwalnych, czarno-białych fotografiach, które ukazują jej barwne, bogate w wydarzenia, pełne poświęcenia i służby drugiemu człowiekowi życie. Ta skromna, drobnej budowy niewiasta, dokonała dzieła, przy którym bledną dokonania współczesnych jej monarchów i mężów stanu.
OGLĄDAJ
POWRÓT RELIKWII DO POLSKI
Urszula Ledóchowska zmarła w Rzymie w maju 1939 roku i tam została pochowana. Pięćdziesiąt lat później, w dniach od 11 do 29 maja 1989 roku, przewieziono Relikwie z Rzymu do Pniew. Po drodze Relikwie witano w 30 miejscowościach we Włoszech (m.in. Brescia), Austrii (m.in. Loosdorf) i w Polsce.
OGLĄDAJ
BEATYFIKACJA I KANONIZACJA
Beatyfikacji Urszuli Ledóchowskiej dokonał papież Jan Paweł II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu. Dzisiesięć lat później, 18 maja 2003 roku, na Placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II kanonizował czterech nowych świętych, w tym dwoje polskich - biskupa Józefa Pelczara i Urszulę Ledóchowską.
OGLĄDAJ
SANKTUARIUM ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ
W Pniewach niedaleko Poznania znajduje się dom macierzysty urszulanek szarych - Sanktuarium Św. Urszuli Ledóchowskiej. W kaplicy pniewskiej znajduje się sarkofag, w którym spoczywają relikwie Świętej, sprowadzone do Polski z Rzymu w 1989 roku. Beatyfikacji (1983) i kanonizacji (2003) św. Urszuli Ledóchowskiej dokonał papież Jan Paweł II.
OGLĄDAJ

MIEJSCA - ŚLADAMI ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ
LATA 1865-1885
Dzieciństwo i młodość. Loosdorf w Dolnej Austrii (miejsce urodzenia 17 IV 1865 Julii Ledóchowskiej - późniejszej św. Urszuli - i chrztu 18 IV 1865); St. Pölten (lata nauki w domu "Pań Angielskich" 1874-1880, pierwsza Komunia św. 17 IV 1876, bierzmowanie 22 VII 1880), Lipnica Murowana (ówczesna Galicja 1883-1886).
OGLĄDAJ
WILNO / CZARNY BÓR
Dwie nieistniejące już dzisiaj placówki urszulańskie - Czarny Bór koło Wilna (1924-1946) i Wilno przy ulicy Skopówka (1927-1945). W lipcu 1924 urszulanki, na prośbę Towarzystwa Dobroczynnego, objęły ochronkę dla dzieci w Czarnym Borze, a w sierpniu 1927 na prośbę innego Towarzystwa Dobroczynnego placówkę w Wilnie.
OGLĄDAJ

MIEJSCA - DOMY SIÓSTR URSZULANEK
PNIEWY - DOM MACIERZYSTY
W lutym 1920 roku urszulanki zakupiły posesję w Lubocześnicy nad jeziorem pniewskim, z dwoma domami i budynkami gospodarczymi, za pieniądze ofiarowane Urszuli Ledóchowskiej przez konsula norweskiego Stolt-Nielsena. Była to pierwsza placówka Zgromadzenia w Polsce. Posiadłość nazwano Zakładem Św. Olafa, z wdzięczności dla Norwega.
OGLĄDAJ
WARSZAWA - SZARY DOM
Szary Dom sióstr urszulanek przy ulicy Wiślanej 2 (dawniej Gęstej 1) jest dobrze znany mieszkańcom Warszawy. Od 1964 roku pełni funkcję domu generalnego Zgromadzenia. Jego budowa stała się możliwa dzięki otrzymaniu od rodziny Biernackich placu przylegajcego do ulic: Dobrej, Gęstej i Księdza Siemca (obecnie Wiślanej) na Powiślu.
OGLĄDAJ
ŁÓDŹ
W marcu 1922 na zaproszenie biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego przyjechały do Łodzi trzy siostry i zamieszkały w małym domku przy ul. Skorupki 1. Rok później siostry otrzymały bezpłatne mieszkanie przy ul. Czerwonej 6. Później były domy przy ulicach Kopernika, Obywatelskiej, Rzgowskiej i Retkińskiej.
OGLĄDAJ
SIERADZ - KLASZTOR PODOMINIKAŃSKI
W styczniu 1921 matka Urszula Ledóchowska na prośbę obywateli Sieradza i okolicznego ziemiaństwa podjęła decyzję dźwignięcia z ruin zabytkowego klasztoru podominikańskiego i założeniu tu placówki urszulańskiej. Decyzję poparł biskup włocławski Zdzitowiecki oraz generał dominikanów, o. Ludwik Theissling.
OGLĄDAJ
SIERADZ - MONICE
W 1928 roku współwłaścicielka majątku Monice przekazała urszulankom 3 hektary ziemi w tej podsieradzkiej miejscowości, słynącej z pięknych tradycji ludowych. Z czasem teren powiększył się do 19 ha, a pracowite urszulanki przystapiły do budowy domu, którą zakończono w 1939 roku. W czerwcu 1945 roku ustanowiono w Monicach odrębny dom zakonny.
OGLĄDAJ
INNE DOMY URSZULAŃSKIE W POLSCE
Matka Urszula Ledóchowska zorganizowała w latach 1920-1939 kilkadziesiąt placówek urszulańskich w Polsce, Włoszech i Francji. Przejmowała, kupowała, budowała lub przyjmowała w darze zarówno duże budowle jak i małe domki. Cechą zgromadzenia urszulanek była elastyczność i umiejętność prowadzenia pracy w każdych warunkach.
OGLĄDAJ



POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
Koszalin 2007 | www.urszula.ovh.org | Emilia Rogowska | Webmaster: Przemek