Strona główna
  Życie

  Kanonizacja
  Pisma
  Relacje
  Artykuły
  Książki
  Strony WWW
  O nas
  Kontakt
     

  


SIERADZ - MONICE

W 1928 roku współwłaścicielka majątku Monice przekazała urszulankom 3 hektary ziemi w tej podsieradzkiej miejscowości, słynącej z pięknych tradycji ludowych. Z czasem teren powiększył się do 19 ha, a pracowite urszulanki przystapiły do budowy domu, którą zakończono w 1939 roku. W maju 1940 hitlerowcy usunęli siostry z Monic; ich powrót stał się możliwy dopiero w 1945. Kilka miesięcy później ustanowiono w Monicach odrębny dom zakonny. W roku 1950 państwo przejęło ziemię, pozostawiając siostrom 5 ha. W różnym czasie w Monicach funcjonował dom dziecka (1945-1952), przedszkole, organizowano kolonie dla dzieci i wypoczynek dla osób starszych, naukę kroju i szycia dla dziewcząt oraz inne formy pracy społecznej i charytatywnej. Dzisiaj przy domu zakonnym działa wzorcowe przedszkole prowadzone przez siostry urszulanki, cieszące się doskonałą opinią wśród społeczeństwa Sieradza.

W czerwcu 1989 roku zapadła decyzja o powstaniu parafii pod wezwaniem wówczas jeszcze błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej. 1 września 1990 roku erygowano parafię bł. Urszuli Ledóchowskiej, a jej pierwszym proboszczem został ks. Grzegorz Karolak. 28 maja 1993 biskup włocławski Bronisław Dembowski wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni, pochodzący z sanktuarium w Pniewach. Rok później biskup pomocniczy włocławski Czesław Lewandowski odprawił w kościele pierwszą Mszę św. Wkrótce parafię objął na krótko ks. Zygmunt Sobieraj, a po nim proboszczem został ks. Jan Witkowski, który już wówczas planował wybudowanie przy parafii dużego zespołu szkolnego i kompleksu sportowego.

Z biegiem lat powstało dzieło imponujące, właściwe charyzmatowi św. Urszuli Ledóchowskiej i godne imienia swojej wielkiej Patronki. Parafia zapewnia wiernym pogłębioną formację i katechizację oraz stała się wzorcowym, prężnym ośrodkiem wychowawczym. W kompleksie parafialnym, wybudowanym wokół kościoła, znajduje się zespół szkolny (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia), supernowoczesna hala sportowa (będzie służyć całemu miastu) i kompleks sportowy (boiska ze sztuczną nawierzchnią). Wyjątkowa parafia jest dziełem życia i owocem zaangażowania proboszcza, ks. kan. Jana Witkowskiego.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć


Dom zakonny ss. urszulanek

Dom zakonny ss. urszulanek

Dom zakonny ss. urszulanek

Przedszkole urszulańskie

Dobry Pasterz w ogrodzie

Dzieci z przedszkola

Dzieci z przedszkola

Uroczystość Bożego Ciała

Par. św. Urszuli Ledóchowskiej

Par. św. Urszuli Ledóchowskiej

Dzwonnica o zmierzchu

Pomnik św. Urszuli

Pomnik św. Urszuli

Pomnik św. ojca Pio

Pomnik Jana Pawła II

Dożynki parafialne (2003)

Dożynki parafialne (2003)

Odpust, 29 maja 2007

Rezurekcja, kwiecień 2004

Wnętrze kościoła św. Urszuli

Wnętrze kościoła św. Urszuli

Witraż św. Jana Chrzciciela

Witraż św. Urszula

Witraż św. Mateusz

Witraż święty Marek

Witraż święty Jan

Witraż św. Łukasz

Kościól i zespół szkolny

Plebania i zespół szkolny

Szkoła i hala sportowa

Szkoła i hala sportowa

Zespół Szkół Katolickich

Zespół Szkół Katolickich

Nowoczesna hala sportowa

Wnętrze hali sportowej

Wnętrze hali sportowej

Wnętrze hali sportowej

Boisko (sztuczna nawierzchnia)

Zawody sportowe przy parafii

Międzynarodowa publiczność
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ GALERII
Koszalin 2007 | www.urszula.ovh.org | Emilia Rogowska | Webmaster: Przemek